poniedziałek, 16 listopada 2015

Zagrożenia przy pracy z komputerem


1. Zagrożenia zdrowotne: fizyczne i psychiczne

Przy burzliwym rozwoju narzędzi informatycznych należy sobie również uświadamiać pewne zjawiska negatywne związane z używaniem tego narzędzia. Powinni na nie zwrócić uwagę szczególnie nauczyciele i rodzice. Zagrożenia te można podzielić na kilka rodzajów:

- fizyczne - wzrok, postawa,
- psychiczne - uzależnienie, wirtualna rzeczywistość oderwana od życia, 


- fizyczne 
Jak podają oficjalne statystyki amerykańskie, ok. 30% użytkowników komputerów cierpi na różnego rodzaju dolegliwości nabyte w związku z wykonywaną pracą. Najbardziej narażone części ciała na problemy zdrowotne to: nadwyrężanie mięśni nadgarstka, naprężony kark, bóle dolnych części kręgosłupa, oczy - niewłaściwe oświetlenie powoduje męczenie się wzroku, bóle głowy i ogólne zmęczenie organizmu. Wykrzywianie kręgosłupa nadwyręża naturalne wiązadła kręgów. Dzieci i młodzież będąc w okresie intensywnego rozwoju fizycznego są szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo utraty zdrowia: wady wzroku, skrzywienia kręgosłupa. Należy dbać o higienę pracy przy komputerze, zapewnić bezpieczne warunki pracy, właściwy sprzęt, oświetlenie, uczyć prawidłowej postawy podczas pracy na komputerze, uczyć relaksu i zmuszać do czynienia przerw rekreacyjnych podczas pracy.


- psychiczne

Uzależnienie od komputera

Niewielu ludzi zdaje sobie wciąż sprawę z tego, że komputer może uzależnić w taki sam sposób jak alkohol, praca czy narkotyki. Uzależnienie początkowo jest niezauważalne. Z czasem, kiedy się rozwinie, zaczyna powodować wyraźne szkody. Pierwszą z nich jest postępująca izolacja. Uzależniony od komputera nawet nie szuka związków z innymi ludźmi - szybko zastępuje mu je maszyna. W końcu zaczyna mieć do niej stosunek emocjonalny. Nie potrafi już normalnie komunikować się z innymi ludźmi. Osoby uzależnione od komputera okazują duży lęk przed kontaktami z innymi ludźmi, czasami maskując go okazują im swoją wyższość. Jednak problemy z izolacją nasilają się na ogół przy przekraczaniu progu dorosłości. Drugie poważne niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą uzależnienie się od komputera, to rozładowywanie wszystkich napięć poprzez maszynę. Prawdziwie głęboko uzależnieni znajdują poczucie bezpieczeństwa już tylko przy komputerze.




2. Szkodliwe programy komputerowe:

  •  Wirus atakujący nasz komputer to nic innego jak program, czy też fragment wrogiego wykonalnego kodu, który się sam dołącza, bądź zamienia na inny program w celu reprodukcji. Robi to bez zgody użytkownika. Istnieją różne rodzaje infekcji.
  •  Zupełnie innym rodzajem oprogramowania jest trojan, który nie rozmnaża się tak jak wirus, ale jego działanie jest równie szkodliwe dla użytkownika. Trojan potrafi ukryć się pod nazwą lub częścią pliku pomocnego dla użytkownika. Potrafi on wykonać takie operacje, które w tle są szkodliwe dla użytkownika. Z pomocą trojana otwiera się port w komputerze, przez który haker może dokonać włamania.
  •  adware to oprogramowanie, które wyświetla reklamy,
  •  robaki (worms) Bardo podobne do wirusów są robaki, które rozmnażają się jedynie za pośrednictwem sieci. Od wirusów różnią się tym, że nie potrzebują programu do żywienia. Najczęściej powielają się one przez pocztę elektroniczną.
  •  spyware
  •  rootkity
  •  makrowirusy
  •  bomby logiczne
3. Profilaktyka antywirusowa 


Aby uniknąć zainfekowania należy nie pobierać oprogramowania z różnych źródeł, należy również uważać przy obsłudze poczty elektronicznej,

4. Punkt przywracania, kopia zapasowa

Instalacja nowego oprogramowania, zawsze wiąże się z ryzykiem uszkodzenia systemu operacyjnego. W znacznej mierze można uniknąć takiej sytuacji tworząc wcześniej, tzw. Punkt przywracania systemu. Jest to miejsce (punkt umiejscowiony w czasie), do którego można cofnąć komputer. Takie "cofanie w czasie" systemu operacyjnego, powoduje cofnięcie zmian w obrębie najistotniejszych plików systemowych. Nie ma jednak wpływu na utworzone w międzyczasie przez użytkownika dokumenty lub odebrane listy.
5. Zapora systemowa - firewall 

Zapora sieciowa (ang. firewall – ściana przeciwogniowa) – jeden ze sposobów zabezpieczania sieci i systemów przed intruzami. Termin ten może odnosić się zarówno do dedykowanego sprzętu komputerowego wraz ze specjalnym oprogramowaniem, jak i do samego oprogramowania blokującego niepowołany dostęp do komputera, na którego straży stoi. Pełni rolę połączenia ochrony sprzętowej i programowej sieci wewnętrznej LAN przed dostępem z zewnątrz, tzn. sieci publicznych, Internetu, chroni też przed nieuprawnionym wypływem danych z sieci lokalnej na zewnątrz.

6. Oprogramowanie antywirusowe



Najczęściej wykorzystywanymi programami antywirusowymi są: avast, comodo czy AVG. Programy te cieszą się popularnością dzięki intuicyjnej obsłudze, niezawodności oraz temu że są darmowe.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz