Jest kilka przeglądarek, jednak ja preferuje najbardziej znana: Google chrome. Używam jej ponieważ jest prosta, funkcjonalna, szybka oraz w miarę bezproblemowa. Ogólnie rzecz biorąc to: Google Chrome – darmowa przeglądarka internetowa rozwijana przez Google. Jej kod został napisany w oparciu o rozwiązania open source częściowo oparte na innych aplikacjach, z wyjątkiem wersji na iOS. Od wydania wersji 28 przeglądarka wykorzystuje silnik Blink. Przeglądarkę tę charakteryzuje oszczędność miejsca, jakie zajmuje interfejs.
Istnieją również inne przeglądarki np: Internet Explorer, Mozilla Firefox, Opera itp. ale według mnie nie są one takie praktyczne. Np: IE jest powszechnie znany ze swoich opóźnień. Mimo tego jednak:
Internet Explorer, IE (oficjalnie Windows Internet Explorer; dawniej Microsoft Internet Explorer, MSIE) – przeglądarka internetowa(dosł. Eksplorator Internetu), produkt amerykańskiej firmy Microsoft.
Jest aktualnie trzecią najczęściej używaną przeglądarką internetową na świecie i w Polsce. W czerwcu 2013 używana była przez około 20% internautów. W Polsce jej udział w okresie 24 - 30 czerwca 2013 roku wyniósł 15,89%, czyli o około 13 p.p. mniej od Google Chrome i o ponad 25 p.p. mniej od Mozilla Firefox. To i tak imponujące że IE uplasował się na trzecim miejscu. Chociaż ma dosyć ciekawą historie, Program ten, w wersji Windows, rozwijany jest na bazie kodu Mosaic zakupionego od firmy Spyglass. Program został oficjalnie zaprezentowany 23 sierpnia 1995. Pierwsza wersja programu nie potrafiła jeszcze poprawnie interpretować polskich znaków – stało się to dopiero w spolszczonej wersji 2.0 – zaś obsługa ramek pojawiła się dopiero w wersji 3.0.
Do wersji 6 Internet Explorer był kompletem trzech modułów – przeglądarki internetowej, programu pocztowego i czytnika grup dyskusyjnych. Dwa ostatnie moduły miały postać jednego programu o nazwie Outlook Express. Od wersji 7 do użytkowników dostarczany jest tylko Internet Explorer. Outlook Express zmienił nazwę na Windows Mail i dodawany był tylko do systemu Windows Vista. Następnie nazwa została zmieniona na Windows Live Mail a aplikacja przestała być częścią systemu operacyjnego Windows, włączono ją natomiast w skład pakietu Windows Live Essentials.
Istotną cechą Internet Explorera jest otwarty charakter programu, dzięki któremu firmy trzecie mogą tworzyć tzw. wtyczki (ang. plugins) rozszerzające funkcjonalność przeglądarki. Typowym przykładem jest wtyczka obsługująca wyszukiwarkę Google, zaś polscy użytkownicy korzystają z wtyczek OnetPilot i WPinacz, które obsługują portale Onet.pl i Wirtualna Polska.
Mozilla Firefox jest znacznie mniej problematyczna oraz o wiele sprawniejsza od IE, otwarta przeglądarka internetowa oparta na silniku Gecko, stworzona i rozwijana przez Mozilla Corporation oraz ochotników. Obecnie zajmuje trzecią pozycję (z udziałem 17,50% w sierpniu 2014) w rankingu najpopularniejszych przeglądarek na świecie pod względem liczby użytkowników oraz drugą w Polsce z udziałem w wysokości 31,49% (dane z okresu 8–14.09.2014).
Początkowo przeglądarka nosiła nazwę Phoenix. 14 kwietnia 2003 zmieniono jej nazwę na Firebird, a 9 lutego 2004 na Firefox. Twórcy przeglądarki zaznaczają, że preferowanym skrótem nazwy jest „Fx” lub „fx”, jednak na świecie bardzo często używany jest skrót „FF” lub „ff” cieszy się dosyć duża popularnością.
Ostatnią z przeglądarek o której chciałbym wspomnieć jest Opera. Opera to darmowa przeglądarka internetowa, tworzona i rozwijana przez norweską firmę Opera Software ASA.
Opera jest programem darmowym, opartym na licencji freeware. Jest aplikacją własnościową o zamkniętym kodzie źródłowym.
Do wersji 4.x włącznie, Opera rozprowadzana była na zasadach shareware, następnie od wersji 5.x do 8.50 na licencji adware (z możliwością wyłączenia reklam po zakupie klucza licencyjnego). Od 20 września 2005 jest programem w pełni darmowym na licencji freeware.
1 lipca 2013 ukazała się nowa Opery 15 oparta na silniku renderowania stron Blink i silniku JavaScriptu V8, a także osobny klient poczty elektronicznej Opera Mail
Rynek przeglądarek na świecie
Użycie przeglądarek na świecie za StatCounter (stan na lipiec 2015)
- Google Chrome – 55,42%
- Internet Explorer – 18,85%
- Firefox – 17,25%
- Safari – 4,66%
- Opera – 1,91%
- Inne – 1,9%
Rynek przeglądarek w Polsce
Użycie przeglądarek w Polsce z Ranking.pl (stan na okres 20 – 26 lipca 2015)
- Google Chrome – 31,12%
- Firefox – 26,59%
- Internet Explorer – 11,13%
- Chrome Mobile - 8,32%
- WebKit Mobile – 6,16%
- Opera – 5,80%
- Safari – 1,24%
- Internet Explorer Mobile – 1,20%
- Opera Mini – 0,38%
- Maxthon – 0,17%
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz